I. EPUAP
Aby elektronicznie zarejestrować firmę i siebie w ZUS musimy posiadać profil zaufany w serwisie ePUAP (epuap.gov.pl). Aktualnie rejestrację można wykonać przy pomocy konta bankowego. Profil zaufany można potwierdzić online, nie jest konieczne udanie się do urzędu.
II. CEIDG
Rejestracji firmy dokonujemy poprzez formularz CEIDG-1 (prod.ceidg.gov.pl). Podatek dochodowy może być opłacany miesięcznie lub kwartalnie, na jednej z dwóch zasad: ogólnej PIT-5 (kwota wolna od podatku 30 000 PLN, początkowo - 12%, powyżej 120 000 PLN - 32%) lub liniowej PIT-5L (19%). Rozliczamy się na podstawie księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych. Deklaracje miesięczne lub kwartalne są składane w formie zaliczek na podatek dochodowy, a na koniec roku rozliczeniowe składane jest roczne zeznanie PIT.
III. ZUS
W ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności należy zarejestrować się w ZUS (pue.zus.pl), wniosek ZUS ZUA (gdy nie posiadamy ubezpieczenia) lub ZUS ZZA (gdy posiadamy umowę o pracę z wynagrodzeniem nie mniejszym niż minimalna pensja krajowa). Wybieramy Kreator ePłatnik / Obsługa ubezpieczonego, w tytule ubezpieczenia podajemy: 0570 0 0 (mały ZUS przez 2 lata) lub 0510 0 0 (po 2 latach wymagana korekta deklaracji). Obowiązkowe są ubezpieczenia: emerytalne, rentowe i zdrowotne. Kod oddziału NFZ można znaleźć na stronie nfz.gov.pl.
IV. VAT
Przed wystawieniem pierwszej faktury VAT, należy zarejestrować się w urzędzie skarbowym. Do wygenerowania wniosku proponuję skorzystać z kreatora ifirma.pl/ceidg/. Deklaracje VAT-R składamy w przypadku rezygnacji ze zwolnienia podmiotowego (miesięczne VAT-7 / kwartalne VAT-7K) lub sprzedaży / zakupu usług na terenie Unii Europejskiej (VAT EU / VAT-8). Deklaracje VIU-R składamy przed wystawieniem faktury MOSS, rejestracja w przypadku świadczenia usług elektronicznych dla klientów indywidualnych na terenie Unii Europejskiej. Wraz z deklaracją VAT-R zaniosłem wydrukowane upoważnienia IFIRMA (ifirma.pl) do składania za mnie oświadczeń podatkowych.
V. Księgowość
Do prowadzenia księgowości proponuję skorzystać z usług online IFIRMA, prosty i bardzo intuicyjny w obsłudze system. Można w nim wygenerować wszystkie potrzebne do rozliczenia deklaracje ZUS, podatku dochodowego i VAT oraz wysyłać je elektronicznie. System sam wylicza na podstawie faktur kwoty wymagane do opłacenia. Na końcu roku pobiera się automatycznie dane z IFIRMA i rozlicza pit roczny w serwisie pitroczny.pl. Jeżeli chciałbyś przetestować system IFIRMA, przez pierwsze 3 miesiące dostęp do aplikacji jest darmowy.
VI. Pieczątka
Zamawiamy pieczątkę firmową, najbardziej popularne są 4 liniowe Colop IQ c30 i Trodat 4912, jeżeli jednak musimy zmieścić więcej tekstu można wykonać 6 liniowe Colop IQ c40 lub Trodat 4913.
VII. Konto firmowe
Po założeniu konta bankowego aktualizujemy dane w formularzu CEIDG-1. Ofert na rynku jest wiele, proponuję skorzystać z tych które oferują dodatkowe profity oraz darmowe usługi, jak np. Alior Bank (aliorbank.pl, premia do 1500 PLN).
Rozwijając firmę pojawią się z czasem klienci z zagranicy, w takim przypadku aby przyjmować przelewy z kursem bardziej atrakcyjnym niż bankowy proponuję korzystać z Wise (wise.com) lub Revolut (revolut.com).
VIII. Numer telefonu
Jedną z popularniejszych sieci telefonii komórkowej dla firm jest Play (play.pl), warto jednak zainteresować się również ofertą Virgin mobile (virginmobile.pl) i NJU mobile (njumobile.pl). W Virgin mobile w ofercie na doładowanie dostępny jest za 9 PLN / miesiąc pakiet MINI 9, 300 minut i 300 smsów oraz 1 GB danych. W NJU mobile można włączyć usługę do komórkowych dziennie, aby uzyskać nielimitowane minuty / sms / 250 MB danych za 1.2 PLN w danym dniu. Natomiast za 29 PLN / miesiąc NJU mobile oferuje internet mobilny do 100 GB, w promocji im dłużej jesteś, po 2 latach aż do 300 GB.
POLECANE / IFIRMA / Alior Bank / Inteligo
Więcej informacji można znaleźć na naszym kanale Facebook i Instagram.