Pomagam dzieciom!

Rejestracja i prowadzenie firmy

Rejestracja i prowadzenie firmy

Tagi: biznes, CEIDG, firma, pieczątki

iREBU Specjalista WordPress

WordPress / Hosting / Pozycjonowanie / Seo


I. EPUAP

Aby elektronicznie zarejestrować firmę i siebie w ZUS musimy posiadać profil zaufany w serwisie ePUAP (epuap.gov.pl). Na wstępie należy udać się do dowolnego urzędu i potwierdzić profil, ważny jest on przez 3 lata. Aktualnie rejestrację można także wykonać przy pomocy konta bankowego.

II. CEIDG

Rejestracji firmy dokonujemy w CEIDG-1 (prod.ceidg.gov.pl). Podatek dochodowy może być opłacany miesięcznie lub kwartalnie, na jednej z dwóch zasad: ogólnej PIT-5 (kwota wolna od podatku 3100 PLN, początkowo - 18%, powyżej 85 528 PLN - 32%) lub liniowej PIT-5L (19%). Rozliczamy się na podstawie księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych. Deklaracji nie składa się do urzędu, dopiero na końcu okresu rozliczeniowego roczne zeznanie PIT.

III. ZUS

W ciągu 7 dni należy zarejestrować się w ZUS (pue.zus.pl), wniosek ZUS ZUA (gdy nie posiadamy ubezpieczenia) lub ZUS ZZA (gdy posiadamy umowę o pracę z wynagrodzeniem nie mniejszym niż minimalna pensja krajowa). Wybieramy Kreator ePłatnik / Obsługa ubezpieczonego, w tytule ubezpieczenia podajemy: 0570 0 0 (mały ZUS przez 2 lata) lub 0510 0 0 (po 2 latach wymagana korekta deklaracji). Obowiązkowe są ubezpieczenia: emerytalne, rentowe i wypadkowe. Kod oddziału NFZ można znaleźć na stronie nfz.gov.pl.

IV. VAT

Przed wystawieniem pierwszej faktury VAT, należy zarejestrować się w urzędzie skarbowym. Do wygenerowania wniosku proponuję skorzystać z kreatora ifirma.pl/ceidg/. Deklaracje VAT-R składamy w przypadku rezygnacji ze zwolnienia podmiotowego (miesięczne VAT-7 / kwartalne VAT-7K) lub sprzedaży / zakupu usług na terenie Unii Europejskiej (VAT EU / VAT-8). Deklaracje VIU-R składamy przed wystawieniem faktury MOSS, rejestracja w przypadku świadczenia usług elektronicznych dla klientów indywidualnych na terenie Unii Europejskiej. Wraz z deklaracją VAT-R zaniosłem wydrukowane upoważnienia IFIRMA (ifirma.pl) do składania za mnie oświadczeń podatkowych.

V. Księgowość

Do prowadzenia księgowości proponuję skorzystać z usług online IFIRMA, prosty i bardzo intuicyjny w obsłudze system. Można w nim wygenerować wszystkie potrzebne do rozliczenia deklaracje ZUS, podatku dochodowego i VAT oraz wysyłać je elektronicznie. System sam wylicza na podstawie faktur kwoty wymagane do opłacenia. Na końcu roku pobiera się automatycznie dane z IFIRMA i rozlicza pit roczny w serwisie pitroczny.pl. Jeżeli chciałbyś przetestować system IFIRMA, przez pierwsze 3 miesiące dostęp do aplikacji jest darmowy.

VI. Pieczątka

Zamawiamy pieczątkę firmową, najbardziej popularne są 4 liniowe Colop IQ c30 i Trodat 4912, jeżeli jednak musimy zmieścić więcej tekstu można wykonać 6 liniowe Colop IQ c40 lub Trodat 4913.

VII. Konto firmowe

Na końcu zakładamy konto bankowe i aktualizujemy o nie wniosek CEIDG-1. Ofert na rynku jest wiele, proponuję skorzystać z tych które oferują dodatkowe profity oraz darmowe usługi, jak np. Alior Bank (aliorbank.pl, premia do 1500 PLN). Warto również założyć konto w Inteligo (inteligo.pl), dużo osób korzysta z PKO, a w tym przypadku przelewy są przesyłane natychmiastowo. Jeżeli suma transakcji bezgotówkowych wykonanych kartą do konta Inteligo rozliczonych w ostatnim okresie miesięcznym przekracza 99,99 PLN, nie płaci się za nią.

Rozwijając firmę pojawią się z czasem klienci z zagranicy, w takim przypadku aby przyjmować przelewy z kursem bardziej atrakcyjnym niż bankowy proponuję korzystać z Wise (wise.com) lub Revolut (revolut.com). Jeżeli natomiast musimy płacić kartą za usługi zagranicznych usługodawców w USD, EUR lub GBP, bezpłatne karty można zamówić kantorze Alior Banku (kantor.aliorbank.pl). Przewalutowania warto wykonać przy pomocy serwisu społecznościowego Cinkciarz (cinkciarz.pl).

VIII. Numer telefonu

Najbardziej popularną siecią telefonii komórkowej dla firm jest Play (play.pl), warto jednak zainteresować się również ofertą Virgin mobile (virginmobile.pl) i NJU mobile (njumobile.pl). W Virgin mobile w ofercie na doładowanie dostępny jest za 9 PLN / miesiąc pakiet MINI 9, 300 minut i 300 smsów oraz 1 GB danych, natomiast w ofercie na abonament za 15 PLN są nielimitowane rozmowy i smsy oraz każdy 1 GB danych za 1 PLN. W NJU mobile można włączyć usługę do komórkowych dziennie, aby uzyskać nielimitowane minuty / sms / 250 MB danych za 1.2 PLN w danym dniu. Natomiast za 29 PLN / miesiąc NJU mobile oferuje internet mobilny do 40 GB, w promocji im dłużej jesteś, po 2 latach aż do 120 GB.

POLECANE / IFIRMA / Alior Bank / Inteligo


Doświadczenie

Na rynku działam ponad 15 lat, zrealizowałem setki projektów. Przede wszystkim lubię swoją pracę, jest ona moją pasją.

Wiedza i innowacyjność

Nieustannie poszerzam swoją wiedzę i rozwijam umiejętności. W codziennym cyklu pracy nigdy nie może zabraknąć czasu na branżowe szkolenia czy konferencje, czytanie blogów oraz testowanie nowych rozwiązań.

Zaangażowanie

Powierzone mi zadania zawsze wykonuję rzetelnie i solidnie. Żadna aplikacja nie zostanie przeniesiona na docelowy serwer bez przejścia przez szereg testów. Błędy, oczywiście, zawsze mogą wystąpić, nie zaprzeczam im. Moim priorytetem jest szybkie i sprawne ich usunięcie.

Elastyczność

Kontakt możliwy również wieczorami i w weekendy. W awaryjnych sytuacjach, wykonuję ekspresowe zadania, także w trybie weekendowym, z krótkim terminem wykonania.

Referencje

 • logo play
 • logo plk
 • logo pkp-cargo
 • logo uniwersytet-warszawski
 • logo politechnika-poznanska
 • logo uniwersytet-adama-mickiewicza
 • logo termy-maltanskie
 • logo rzeczpospolita
 • logo v33
 • logo ferguson
 • logo unitra
 • logo wyzsza-szkola-urody-i-edukacji
 • logo wyzsza-szkola-handlu-i-uslug