Pomagam dzieciom!

rejestracja i prowadzenie firmy

Rejestracja i prowadzenie firmy

Tagi: biznes, CEIDG, firma, ZUS

WordPress / Responsive Developer / Art Designer


Aby elektronicznie zarejestrować firmę i siebie w ZUS musimy posiadać profil zaufany w serwisie ePUAP (epuap.gov.pl). Na wstępie należy udać się do dowolnego urzędu i potwierdzić profil, ważny jest on przez 3 lata.

Rejestracji firmy dokonujemy w CEIDG-1 (prod.ceidg.gov.pl). Podatek dochodowy może być opłacany miesięcznie lub kwartalnie, na jednej z dwóch zasad: ogólnej PIT-5 (kwota wolna od podatku 3100 PLN, początkowo - 18%, powyżej 85 528 PLN - 32%) lub liniowej PIT-5L (19%). Rozliczamy się na podstawie księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych. Deklaracji nie składa się do urzędu, dopiero na końcu okresu rozliczeniowego roczne zeznanie PIT.

W ciągu 7 dni należy zarejestrować się w ZUS (pue.zus.pl), wniosek ZUS ZUA (gdy nie posiadamy ubezpieczenia) lub ZUS ZZA (gdy posiadamy umowę o pracę z wynagrodzeniem nie mniejszym niż minimalna pensja krajowa). Wybieramy Kreator ePłatnik / Obsługa ubezpieczonego, w tytule ubezpieczenia podajemy: 0570 0 0 (mały ZUS przez 2 lata) lub 0510 0 0 (po 2 latach wymagana korekta deklaracji). Obowiązkowe są ubezpieczenia: emerytalne, rentowe i wypadkowe. Kod oddziału NFZ można znaleźć na stronie nfz.gov.pl.

Przed wystawieniem pierwszej faktury VAT, należy zarejestrować się w urzędzie skarbowym. Do wygenerowania wniosku proponuję skorzystać z kreatora ifirma.pl/ceidg/. Deklaracje VAT-R składamy w przypadku rezygnacji ze zwolnienia podmiotowego (miesięczne VAT-7 / kwartalne VAT-7K) lub sprzedaży / zakupu usług na terenie Unii Europejskiej (VAT EU / VAT-8). Deklaracje VIU-R składamy przed wystawieniem faktury MOSS, rejestracja w przypadku świadczenia usług elektronicznych dla klientów indywidualnych na terenie Unii Europejskiej. Wraz z deklaracją VAT-R zaniosłem wydrukowane upoważnienia IFIRMA (ifirma.pl) do składania za mnie oświadczeń podatkowych.

Do prowadzenia księgowości proponuję skorzystać z usług online IFIRMA, prosty i bardzo intuicyjny w obsłudze system. Można w nim wygenerować wszystkie potrzebne do rozliczenia deklaracje ZUS, podatku dochodowego i VAT oraz wysyłać je elektronicznie. System sam wylicza na podstawie faktur kwoty wymagane do opłacenia. Na końcu roku pobiera się automatycznie dane z IFIRMA i rozlicza pit roczny w serwisie pitroczny.pl. Jeżeli chciałbyś przetestować system IFIRMA, przez pierwsze 3 miesiące dostęp do aplikacji jest darmowy.

Zamawiamy pieczątkę firmową, najbardziej popularne są 4 liniowe Colop IQ c30 i Trodat 4912, jeżeli jednak musimy zmieścić więcej tekstu można wykonać 6 liniowe Colop IQ c40 lub Trodat 4913.

Na końcu zakładamy konto bankowe i aktualizujemy o nie wniosek CEIDG-1. Ofert na rynku jest wiele, proponuję skorzystać z tych które oferują dodatkowe profity oraz darmowe usługi, jak np. Idea Bank (ideabank.pl, premia do 600 PLN, zwrot za opłaty ZUS 30 PLN). Warto również założyć konto w Inteligo (inteligo.pl), dużo osób korzysta z PKO, a w tym przypadku przelewy są przesyłane natychmiastowo. Jeżeli suma transakcji bezgotówkowych wykonanych kartą do konta Inteligo rozliczonych w ostatnim okresie miesięcznym przekracza 99,99 PLN, nie płaci się za nią.

Rozwijając firmę pojawią się z czasem klienci z zagranicy, w takim przypadku aby przyjmować przelewy z kursem bardziej atrakcyjnym niż bankowy proponuję korzystać z TransferWise (transferwise.com). Jeżeli natomiast musimy płacić kartą za usługi zagranicznych usługodawców w USD, EUR lub GBP, bezpłatne karty można zamówić kantorze Alior Banku (kantor.aliorbank.pl). Przewalutowania warto wykonać przy pomocy serwisu społecznościowego Cinkciarz (cinkciarz.pl).

Najbardziej popularną siecią telefonii komórkowej dla firm jest Play (play.pl), warto jednak zainteresować się również ofertą Virgin mobile (virginmobile.pl) i NJU mobile (njumobile.pl). W Virgin mobile w ofercie na doładowanie dostępny jest za 9 PLN / miesiąc pakiet MINI 9, 300 minut, 300 sms i 1 GB danych. A w NJU mobile można włączyć usługę do komórkowych dziennie, aby uzyskać nielimitowane rozmowy do komórkowych za 0.99 PLN w danym dniu. Natomiast za 29 PLN / miesiąc NJU mobile oferuje internet mobilny do 40 GB, w promocji im dłużej jesteś, po 2 latach aż do 120 GB.


Klienci

 • logo play
 • logo plk
 • logo pkp-cargo
 • logo uniwersytet-warszawski
 • logo politechnika-poznanska
 • logo uniwersytet-adama-mickiewicza
 • logo termy-maltanskie
 • logo rzeczpospolita
 • logo v33
 • logo ferguson
 • logo unitra
 • logo wyzsza-szkola-urody-i-edukacji
 • logo wyzsza-szkola-handlu-i-uslug