Pomagam dzieciom!

Windows, a może Linux?

Darmowy system operacyjny / Windows, a może Linux?

Tagi: aplikacje, oprogramowanie, system operacyjny

iREBU Specjalista WordPress

WordPress / Hosting / Pozycjonowanie / Seo


Od ponad 30 lat jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych dla komputerów osobistych jest Windows. Ciągle pojawiają się jego nowsze wydania, niektóre lepsze, inne nieco gorsze, jednak nikomu nie udało się nawiązać równej walki.

Jaka może być tego przyczyna?

Bill Gates trafił w niszę rynku, kiedy to w latach 90. PC nabywały ogromnej popularności. Lata przyzwyczajania użytkowników sprawiły, że Microsoft stał się gigantem. Obecnie wiele osób uważa, że Windows jest najważniejszym systemem operacyjnym, a bez niego trudno jest pracować na komputerze. Niestety duża część programów pisana jest tylko i wyłącznie na niego, więc bardzo trudno jest się zupełnie odciąć.

Czy jesteśmy skazani na Windowsa?

Nie, to indywidualny wybór każdego z nas. Spośród najpopularniejszych systemów operacyjnych możemy wybrać także macOS lub Linux. Wybór systemu operacyjnego to ważna decyzja, która ma wpływ na to, jak pracujemy na naszych komputerach. W tym artykule przedstawimy ich zalety i wady, aby pomóc Ci dokonać właściwego wyboru.

system operacyjnypopularność cena
Windows76%550 PLN
macOS16%wraz z urządzeniem
Linux2%0 PLN

Windows, łatwy w użyciu, ale drogi!

Ma przyjazny w użyciu, przejrzysty interfejs użytkownika i można na nim uruchomić większość aplikacji. Jednak sam system i często również aplikacje, są dość drogie, mogą być kosztowne dla prywatnych osób, czy małych firm.

Linux, darmowy, ale wymaga przyzwyczajenia!

Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają bezpłatnej alternatywy dla Windowsa. Linux jest również bardzo bezpieczny, ponieważ ma otwarty kod źródłowy, co oznacza, że wszyscy mogą zobaczyć, jak został zbudowany i go poprawić. Jednak jego obsługa wymaga nieco większej wiedzy technicznej niż w przypadku Windows. Większość aplikacji, z których wcześniej korzystaliśmy na Windows, nie ma wersji dla Linuxa, co oznacza, że trzeba poszukać zamienników i nauczyć się ich obsługi.

Czy poradzę sobie z nowym systemem?

Dla zwykłego użytkownika komputera nie będzie dużej różnicy, czy nauczy się pracy w Windowsie, macOS czy Linuxie. Wszystkie systemy posiadają podobny, okienkowy interfejs oraz sporą ilość oprogramowania. W przypadku większości aplikacji nie będzie też raczej problemów ze znalezieniem zamienników Windowsowych aplikacji.

Dlaczego warto wybrać Linuxa?

Bez sensu jest wydawać dużo pieniędzy na oprogramowanie i ciągłe aktualizacje systemu, gdy dostępne są darmowe odpowiedniki. Linux posiada polski interfejs użytkownika i wygodne w obsłudze repozytoria znacznie uproszczające proces wyszukiwania aplikacji.

Przykładowe oprogramowanie:

  • pakiet biurowy - Libre Office, zamiast Microsoft Office,
  • przeglądarka internetowa - Chrome, Firefox, Opera,
  • klient pocztowy - Thunderbird,
  • odtwarzacz muzyki - Spotify,
  • manager plików - Krusader,
  • edycja grafiki - Gimp,
  • modelowanie 3D - Blender,
  • programowanie - Visual Studio Code,
  • klient ftp - Filezilla.

Jeżeli przyzwyczailiśmy się do programu napisanego dla systemu Windows, można spróbować uruchomić go przy pomocy pakietu Wine.

Bogaty w opcje i łatwy w obsłudze panel konfiguracji.

Poznanie nowych elementów wymaga trochę czasu i na początku każdy może czuć się trochę zagubiony, jednak podłączenie sieci WiFi czy dwóch monitorów nie będzie wielkim problemem. W zależności od wybranego interfejsu użytkownika, np. Gnome czy KDE, praca może wyglądać nieco inaczej, dlatego warto przetestować obydwa środowiska. Co najważniejsze, większość dystrybucji Linuxa można uruchomić bezpośrednio z pendriva, bez potrzeby instalacji na dysku twardym. Dzięki takiemu rozwiązaniu sprawdzenie systemu to tylko chwila, bez jakiegokolwiek ryzyka utraty danych.

Linux, ale która dystrybucja?

Ubuntu, Debian, Mint, Fedora…? Najbardziej rozbudowane repozytorium oprogramowania posiada Ubuntu, dlatego jest ono często polecane początkującym użytkownikom. Ubuntu jest również cenione za swoją przyjazność dla użytkownika i dużą społeczność wsparcia. Jednak niektórzy użytkownicy zauważyli, że z czasem staje się coraz wolniejsze. Natomiast najstarszą dystrybucją jest Debian, znany ze swojej stabilności i niezawodności.

Więcej informacji można znaleźć na naszym kanale Facebook i Instagram.


Doświadczenie

Na rynku działam ponad 15 lat, zrealizowałem setki projektów. Przede wszystkim lubię swoją pracę, jest ona moją pasją.

Wiedza i innowacyjność

Nieustannie poszerzam swoją wiedzę i rozwijam umiejętności. W codziennym cyklu pracy nigdy nie może zabraknąć czasu na branżowe szkolenia czy konferencje, czytanie blogów oraz testowanie nowych rozwiązań.

Zaangażowanie

Powierzone mi zadania zawsze wykonuję rzetelnie i solidnie. Żadna aplikacja nie zostanie przeniesiona na docelowy serwer bez przejścia przez szereg testów. Błędy, oczywiście, zawsze mogą wystąpić, nie zaprzeczam im. Moim priorytetem jest szybkie i sprawne ich usunięcie.

Elastyczność

Kontakt możliwy również wieczorami i w weekendy. W awaryjnych sytuacjach, wykonuję ekspresowe zadania, także w trybie weekendowym, z krótkim terminem wykonania.

Referencje

  • logo play
  • logo plk
  • logo pkp-cargo
  • logo uniwersytet-warszawski
  • logo politechnika-poznanska
  • logo uniwersytet-adama-mickiewicza
  • logo termy-maltanskie
  • logo rzeczpospolita
  • logo v33
  • logo ferguson
  • logo unitra
  • logo wyzsza-szkola-urody-i-edukacji
  • logo wyzsza-szkola-handlu-i-uslug