Pomagam dzieciom!

WordCamp Poznań / Po raz drugi w Polsce

WordCamp Poznań / Po raz drugi w Polsce

Tagi: blog, konsultacje, kurs, Poznań, szkolenia, WordCamp

iREBU Specjalista WordPress

WordPress / Hosting / Pozycjonowanie / Seo


9-10 grudnia 2011 r. w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu odbył się drugi w Polsce zjazd fanów WordPressa, WordCamp. Pierwszy raz w Polsce zorganizowano go rok temu w Łodzi. Na świecie WordCamp ma już nieco dłuższą historię. Wcielił go w życie Matt Mullenweg w 2006 roku i od tego czasu konferencja odbywa się cyklicznie w rożnych zakątkach świata. W pięcioletniej historii spotkań wordpressowców z roku na rok nieustannie rośnie ilość zlotów i uczestników.

Główną ideą WordCampów jest ich niekomercyjność, łatwy dostęp wszystkich zainteresowanych oraz ciekawe wykłady. Dla uczestników najważniejsze jest podzielenie się wiedzą i doświadczeniem w pracy z WordPressem. Na WordCamp nie przychodzą ludzie z teczkami, w garniturach... Spotkasz za to nerdów, geeków i innych mózgowców, ludzi których zakończeniem rąk są laptopy, a dobrze napisana linijka kodu daje im dziwną satysfakcję.

Dlaczego dopiero drugi WordCamp w Polsce?

Szukając odpowiedzi na to pytanie sięgnąłem do statystyk. Według założyciela Wordpressa, Matta Mullenwega 14,7% spośród miliona najpopularniejszych stron internetowych na świecie i 22% nowych domen uruchamianych w Stanach Zjednoczonych oparta jest na platformie WordPress. Przeglądając raport firmy Water & Stone, Open Source CMS Market Share (waterandstone.com/downloads/2011OSCMSMarketShareReport.pdf), można zauważyć że system ten miażdży konkurencję w Open Source'owych rozwiązaniach CMS. Dokładną liczbę pobrań można sprawdzić na stronie wordpress.org (wordpress.org/download/counter/).

Zastanawiam się jednak, dlaczego jest on tak mało popularny w Polsce? U nas dopiero zaczyna się rozwijać, a takie wydarzenia jak WordCamp organizowane w Poznaniu są odpowiedzią na dynamiczny wzrost popularności. Jeden z prelegentów tegorocznego zlotu słusznie zauważył, że potrzeby rynku polskiego związane z WordPresem przewyższają możliwości produkcyjne osób, które obecnie się nim zajmują, okazuje się że brakuje programistów ze specjalistyczną znajomością WordPressa. Warto zaznaczyć, że wzrasta również świadomość użytkowników (klientów) co do funkcjonalności i obsługi tej platformy. Tak więc coraz częściej zaczyna się go wykorzystywać do budowania portali i sklepów internetowych.

Poznański WordCamp.

Pierwsze pytanie jakie sobie postawiłem po dwóch dniach obecności na Wordcamp Poznań. Czy było warto? Przez dwa dni odbyło się 14 prelekcji (2011.poznan.wordcamp.org/agenda/), z których wyciągnąłem ogromną ilość wiedzy, doświadczenia i kofeiny. Tematy miały głównie charakter techniczny, przedstawione zostały najważniejsze zagadnienia związane z WordPressem, takie jak modyfikacje panelu, tworzenie wtyczek, optymalizacja czy bezpieczeństwo.

Szczególnie polecam wszystkim wystąpienie Pawła Pela, który podszedł do WordPressa w sposób ściśle humanistyczny Prelekcja – „Zarabianie na WordPressie czyli jak zostać freelancerem”, w której zostały omówione wszystkie aspekty relacji z klientem oraz organizacja pracy od strony prawnej, czyli wszystko to co rozpoczynając działalność powinniśmy wiedzieć.

Dla zainteresowanych tematem WordPressa polecamy stronę wordpress.tv, gdzie można zobaczyć wiele prelekcji z WordCamp z całego świata.


Doświadczenie

Na rynku działam ponad 15 lat, zrealizowałem setki projektów. Przede wszystkim lubię swoją pracę, jest ona moją pasją.

Wiedza i innowacyjność

Nieustannie poszerzam swoją wiedzę i rozwijam umiejętności. W codziennym cyklu pracy nigdy nie może zabraknąć czasu na branżowe szkolenia czy konferencje, czytanie blogów oraz testowanie nowych rozwiązań.

Zaangażowanie

Powierzone mi zadania zawsze wykonuję rzetelnie i solidnie. Żadna aplikacja nie zostanie przeniesiona na docelowy serwer bez przejścia przez szereg testów. Błędy, oczywiście, zawsze mogą wystąpić, nie zaprzeczam im. Moim priorytetem jest szybkie i sprawne ich usunięcie.

Elastyczność

Kontakt możliwy również wieczorami i w weekendy. W awaryjnych sytuacjach, wykonuję ekspresowe zadania, także w trybie weekendowym, z krótkim terminem wykonania.

Referencje

 • logo play
 • logo plk
 • logo pkp-cargo
 • logo uniwersytet-warszawski
 • logo politechnika-poznanska
 • logo uniwersytet-adama-mickiewicza
 • logo termy-maltanskie
 • logo rzeczpospolita
 • logo v33
 • logo ferguson
 • logo unitra
 • logo wyzsza-szkola-urody-i-edukacji
 • logo wyzsza-szkola-handlu-i-uslug